Žákovský parlament

Žákovský parlament – stanovy, cíle a činnost

Od roku 2000 pracuje na škole žákovský parlament.

Členové žákovského parlamentu jsou voleni ve svých třídách každý školní rok, jako zástupci pátých až devátých ročníků. Z každé třídy jsou vybráni dva. Každým rokem je volen i předseda ŽP. Jejich hlavním úkolem je zprostředkování informací a komunikace s vedením školy, učiteli i spolužáky.

Žákovský parlament se schází každých šest týdnů v prostorách volného školního klubu. V případě potřeby častěji (příprava větších akcí). Plánuje činnosti a akce ve spolupráci se školním klubem, dozvídá se novinky a změny, které se týkají výuky, provozu školy a má možnost získat odpovědi na otázky, které zajímají i jeho spolužáky.

V letošním školním roce plánujeme pořádání akcí na přání žáků, ve spolupráci se školním klubem:
• Turnaj ve stolním tenisu
• Aktivní zapojení do příprav a průběhu „Vánočního jarmarku“
• Mikulášská nadílka pro žáky prvního stupně a děti z 91. MŠ
• Vánoční výtvarné dílny
• Sportovní turnaj v ringu a florbalu
• Turnaj v přehazované
• Barevný týden
• Projekt „Bezpečný pes“ ve spolupráci s Kynologickým servisem s.r.o.
• Školní kolo dopravní soutěže mladých cyklistů
• Zábavné sportovní odpoledne pro naše žáky, rodiče i veřejnost

Na každé schůzce se hodnotí, výsledky pořádaných akcí, co se podařilo, nepodařilo, co bude dobré příště změnit, zda jsme společně splnili cíl, který jsme si předsevzali, plánují se další akce. Členové žákovského parlamentu aktivně pomáhají s organizací školních i mimoškolních aktivit.

Schůzek žákovského parlamentu se zúčastňuje zástupce vedení školy, který žáky seznámí s novinkami a změnami, které se týkají výuky, chodu školy, připravovaných akcí, exkurzí, výletů a podobně. Schůzek se účastní i hostě jako například třídní učitelé nebo vedoucí školní jídelny, která v rámci zdravého stravování a potravinového koše zařadí do jídelníčku oblíbená jídla na přání ŽP. Informuje o novinkách ve stravování, nutnosti dodržování zásad zdravé výživy ve školním stravování a odpovídá na dotazy.

Informace jsou zveřejněny na nástěnce školního klubu, předávány při třídnických hodinách, osobním kontaktem se spolužáky.

Činnost žákovského parlamentu se po několika letech zkušeností s jeho působením na škole velmi osvědčila. Žáci se aktivně podílí na chodu školy, přebírají zodpovědnost za aktivity, které sami navrhují, aktivně se podílí na prezentaci školy na veřejnosti.

Schůzka žákovského parlamentu 9. 1. 2023

Schůzka žákovského parlamentu 26. 9. 2022